Pojęcie sesji zdjęciowej jest mocno wieloznaczne i krąży na ich temat wiele mitów. Ten artykuł jest po to, by wyjaśnić Ci co to jest sesja zdjęciowa, co sesją zdjęciową nie jest.

Sesje zdjęciowe, zarówno w studio jak i w plenerze, oferują unikalne możliwości fotografowania klientów i modeli. Wybór między rodzajem sesji zależy od wielu czynników; w tym od stylu, preferencji oraz celu sesji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu tym opcjom, ich zaletom i wadom, oraz doradzimy, który rodzaj sesji będzie najlepszy w różnych sytuacjach.

Co to jest sesja zdjęciowa?

Zwykle pod tym pojęciem kryje się spotkanie z studio fotograficznym.
Sesje zdjęciowe w studio polegają na wykorzystaniu profesjonalnego oświetlenia i kontrolowanego środowiska do stworzenia zdjęć. Nie chodzi tu tylko o pomieszczenie z napisem „studio”, ale o przestrzeń, gdzie fotograf ma pełną kontrolę nad światłem, tłem i innymi elementami sceny. Profesjonalne oświetlenie pozwala na precyzyjne kształtowanie nastroju i atmosfery zdjęcia. Pozwala też na wykorzystanie schematów oświetleniowych dających możliwość kształtowania obrazu.

artur zawadzki portfolio 026

Czym sesja w studio różni się od sesji zdjęciowej w plenerze?

Główna różnica między sesją w studio a plenerem leży w kontroli środowiska. W studio fotograf ma pełną kontrolę nad oświetleniem, tłem i nawet temperaturą. W plenerze, z kolei, elementy te są zależne od warunków zewnętrznych, takich jak pogoda czy oświetlenie naturalne. Sesje plenerowe oferują bardziej dynamiczne tło i naturalne światło, ale wymagają większej elastyczności i adaptacji.

Fotografia w plenerze ma ograniczenie polegające na konieczności dostosowania się do warunków oświetleniowych. Moment przed zachodem słońca i po wschodzie nazywa się:

Złota godzina

Złota godzina, znana również jako magiczna godzina, to wyjątkowy czas w fotografii, który występuje tuż po wschodzie słońca i krótko przed zachodem słońca. W tych momentach, słońce znajduje się nisko nad horyzontem, tworząc miękkie, rozproszone światło, które jest idealne dla fotografów. To światło charakteryzuje się ciepłymi tonami, które dodają zdjęciom złocistego blasku, co jest szczególnie pożądane w portretach, fotografii krajobrazowej czy miejskiej. Złota godzina jest ceniona przez fotografów za jej zdolność do nadawania scenom głębi, podkreślania tekstur i tworzenia długich, miękkich cieni, które mogą dodać zdjęciom dramatyzmu i trójwymiarowości.

Jednakże, złota godzina to również czas, który wymaga od fotografów szybkiego działania i dobrej znajomości technik fotograficznych. Ponieważ trwa ona tylko krótki czas (zazwyczaj mniej niż wspomnianą godzinę), fotografowie muszą być dobrze przygotowani i szybko reagować, aby wykorzystać ten krótki moment. Planowanie z wyprzedzeniem, zrozumienie ustawień aparatu i umiejętność szybkiego dostosowania się do zmieniających się warunków świetlnych są kluczowe, aby w pełni wykorzystać potencjał złotej godziny. Mimo tych wyzwań, efekty uzyskane podczas fotografowania w tym czasie często są nie do porównania z innymi warunkami oświetleniowymi, co sprawia, że dla wielu fotografów jest to ulubiony czas na tworzenie zdjęć.

fotografia aktu warszawa 006

A przy okazji, złotej godziny, kiedy cienie są delikatne i łagodne nie należy mylić ze złotym cieniem, czyli określeniem stosowanym do opisanie ukrytych i niewykorzystanych przez nas talentów. Na przykład kiedy jesteś księgowym a w głębi serca marzysz by fotografować. Znasz kogoś takiego? Więcej o tak zwanym złotym cieniu przeczytasz w tym artykule.

Ograniczenia sesji fotograficznej w studio

  • Ograniczenia kreatywne: Studio może ograniczać możliwości twórcze ze względu na stałe tło i oświetlenie. Obszar pracy jest wąski albo…. wielki. No ale drogi 🙂
  • Koszt: Wynajem studia i sprzętu może być kosztowny. W warszawskich Łazienkach nasz 120 różnych lokacji w cenie biletu (czyli 0,00 PLN) a każde tło w studio jest tłem które musiałeś skonstruować samodzielnie.
  • Nienaturalne środowisko: Brak naturalnego światła i otoczenia może wpływać na nastrój zdjęć. No chyba że potrzebne Ci idealnie białe, czarne czy jakiekolwiek-idealnie jednolite tło i / lub cyklorama.

Ograniczenia sesji fotograficznych w plenerze

  • Nieprzewidywalność pogody: warunki pogodowe mogą zniweczyć plany sesji.
  • Ograniczenia czasowe: Światło naturalne zmienia się w ciągu dnia, co może ograniczać czas sesji. W wypadku bardzo ostrego światła w południe jest ciężko. Ale w nocy też jest ciężko 🙂 Masz do dyspozycji wspomnianą wcześniej złotą godzinę która w dodatku wcale nie trwa godzinę.
  • Prywatność: Publiczne miejsca mogą nie oferować prywatności potrzebnej do niektórych sesji, na przykład aktu.

Jaki rodzaj sesji wybrać w jakim wypadku?

Wybór między studiem a plenerem zależy od celu sesji. Studio jest idealne dla portretów, zdjęć produktowych, czy modowych, gdzie kontrola nad każdym detalem jest kluczowa. Plener natomiast jest doskonały sesji rodzinnych czy portretowych gdzie naturalne otoczenie dodaje uroku zdjęciom. Plener jest też idealnym miejscem na sesje TFP (czyli takie gdzie modelka pozuje nie za pieniądze ale za zdjęcia) bo w innym wypadku czeka Was zrzutka na studio podczas gdy Wasze doświadczenie jeszcze o studio nie woła.

Gałęzią fotografii gdzie praca ich w plenerze jest oczywistością jest też fotografia ślubna – dlatego na plener ślubny mówimy „plener ślubny” a nie „studio ślubne” 🙂

artur zawadzki portfolio 023

Czy można połączyć sesję studyjną z sesją w plenerze?

Tak, można połączyć oba te środowiska, aby uzyskać różnorodność w zdjęciach. Można zacząć od sesji w studio, a następnie przenieść się do pleneru, aby dodać naturalne elementy i światło.

Najlepszą jednak metodą jest zabranie w plener oświetlenia studyjnego i wykorzystanie zarówno – pięknego naturalnego tła, jak i światła, które pozwala dowolnie „wyrzeźbić” wymarzony efekt.

Co lepsze dla początkujących, którzy dopiero uczą się fotografii? Dla początkujących fotografów, sesje w plenerze mogą być bardziej przystępne, ponieważ wymagają mniej sprzętu i pozwalają eksperymentować z naturalnym światłem. Jednak sesje w studio mogą lepiej nauczyć kontrolowania światła i kompozycji.

Wybór między sesją zdjęciową w studio a plenerem zależy od wielu czynników, w tym od osobistych preferencji fotografa i celu sesji. Oba środowiska oferują unikalne możliwości i wyzwania, a zrozumienie ich zalet i wad pomoże w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących fotografii.

Na pewno dobre warsztaty fotograficzne lub indywidualne warsztaty fotografii pomogą Ci zanurzyć się w doświadczeniu i odpowiednio dobrać środki do celu sesji.

Mity na temat sesji zdjęciowych:

Sesja zdjęciowa musi być w studio – to przeżytek dawnych czasów, kiedy trzeba było mieć do tego specjalne pomieszczenie ze względu na konieczność posiadania wielu prądo-żernych lamp i dziwnych dodatków jak obowiązkowa styropianowa podpórka przy której dzieci robiły zdjęcia ze stateczkiem.

Namawiam do eksperymentowania z zabrania ze sobą oświetlania w plener. Zupełnie wystarczy do tego niewielka lampa błyskowa z modyfikatorem do 50 centymetrów – idealne do nauki oświetlenia!

Udanych eksperymentów!

Ta strona używa plików cookies.    Jak wykorzystujemy Cookies
Więcej
AKCEPTUJĘ